W 2012 r. na leczenie stomatologiczne wszystkich pacjentów Fundusz wydał prawie 1,8 miliarda złotych (1 751 236 998 zł). Leczenie jednej osoby kosztowało średnio 246,50 zł. Jeśli chcesz wiedzieć ile NFZ wydał na Twoje leczenie zaloguj się do ZIP i przejdź do zakładki Rejestr Usług Medycznych.
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy stomatologa, masz prawo wyboru dowolnej placówki lub lekarza, udzielających świadczeń na podstawie umowy z NFZ. Fundusz refunduje między innymi: świadczenia ogólnostomatologiczne, zabiegi chirurgiczne - stomatologiczne i periodontologiczne, świadczenia ortodontyczne i protetyczne. Niektóre rodzaje bezpłatnej opieki i leczenia przewidziane są tylko dla konkretnych grup pacjentów. I tak, z refundowanego leczenia ortodontycznego mogą korzystać dzieci i młodzież, a z leczenia ogólnostomatologicznego w znieczuleniu ogólnym, osoby upośledzone umysłowo.
Jakie świadczenia ogólnostomatologiczne przysługują pacjentom
W ramach świadczeń opłacanych przez NFZ pacjentowi przysługuje także leczenie protetyczne z zastosowaniem protez akrylowych w szczęce i żuchwie raz na 5 (pięć) lat oraz bezpłatna naprawa protezy raz na 2 (dwa) lata.
W ramach gwarantowanego leczenia ortodontycznego wad zgryzu przysługują:
Dzieciom i młodzieży do 18. (osiemnastego) roku życia przysługują, między innymi:
Ważne! Do świadczeń stomatologicznych w ramach umów z NFZ nie ma dopłat. Wszystkie świadczenia finansowane przez NFZ są realizowane jedynie przy wykorzystaniu materiałów przewidzianych w katalogu świadczeń gwarantowanych.
Skierowanie
Skierowanie do stomatologa nie jest wymagane.
Pacjentowi zgłaszającemu się z bólem, świadczenia udzielane są w dniu zgłoszenia.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (DzU 2009 r. Nr 140 poz. 1144, z późn. zm.)